Jak dbać o sprawność zamku w drzwiach?

Sprawny zamek do drzwi

Jeśli chcemy, aby mechanizm naszego zamka w drzwiach przez długi czas działał sprawnie i nigdy nie przyczynił się do niechcianych problemów, powinniśmy odpowiednio o niego dbać. Dzięki temu unikniemy awarii lub konieczności wykonania kosztownej wymiany. Poniżej dzielimy się kilkoma przydatnymi poradami, w jaki sposób dbać o sprawność zamka w drzwiach.

Jak dbać o zamek w drzwiach? Przydatne porady

  • Dobór odpowiedniego zamka

W pierwszej kolejności powinniśmy zadbać o to, aby wybrać odpowiedni zamek, który będzie nie tylko sprawnie działał, ale również zapewni nam maksimum niezbędnego bezpieczeństwa. Na rynku rodzajów zamków jest bardzo wiele. Można wybrać zamek nawierzchniowy, wpuszczany, centralny rozporowy itd. Możliwości jest wiele, podobnie jak producentów, którzy oferują nam zamki wyposażone w różne rozwiązania technologiczne. Bez względu na to, jaki rodzaj zamka wybierzemy, zawsze powinniśmy zwracać uwagę na to, aby był on wykonany precyzyjnie z dobrej jakości materiałów.

  • Profesjonalny montaż zamka do drzwi

Montaż zamków do drzwi to kolejna istotna kwestia. Nawet najlepszej jakości zamek nie spełni swojej funkcji, jeśli zostanie nieprawidłowo zamontowany. Powinien zostać idealnie dopasowany do drzwi, nie powinien być ani zbyt wciśnięty, ani za luźny. Często do przeprowadzenia tego rodzaju prac trzeba mieć nie tylko odpowiednie umiejętności, ale również stosowne narzędzia. Dlatego w tym przypadku najlepiej skorzystać z pomocy specjalistów, którzy dokonają profesjonalnego montażu.

  • Prawidłowa konserwacja i czyszczenie zamków

Zamek będzie służył nam przez długi czas bezproblemowo, jeśli zadbamy o jego prawidłową konserwację i czyszczenie. Ale samodzielne wykonywanie tego rodzaju prac, nawet zwykłe smarowanie czy mycie, nie jest wcale zadaniem prostym. Trzeba przy tym stosować profesjonalne preparaty do zamków, kłódek i wkładek. Takie preparaty nie są drogie, a ich aplikacja nie sprawia większego problemu. Usuwają one wodę i chronią delikatny mechanizm przed rdzewieniem.

  • Właściwa reakcja w przypadku awarii

Każdy, nawet najnowocześniejszy mechanizm zamka może ulec czasami awarii. Jeśli zauważysz jakiekolwiek problemy w działaniu zamka, powinieneś interweniować. Gdy zamek się zacina, klucz wchodzi opornie lub zupełnie nie możesz dostać się do swojego domu, ponieważ zamek odmówił posłuszeństwa, koniecznie skorzystaj z pomocy pogotowia zamkowego. Samodzielne próby naprawy awarii zwykle kończą się dodatkowym uszkodzeniem mechanizmu, co często wiąże się nie tylko z poważniejszymi naprawami, ale wręcz koniecznością kosztownej wymiany zamka.

Call Now Button