Jak dbać o zamek w drzwiach?

Zamek drzwi wejściowych

Nie raz, nie dwa można było spotkać się z opinią, że to właśnie zamek jest jednym z najważniejszych elementów systemu antywłamaniowego. Oczywiście, powyższe stwierdzenie jest jak najbardziej prawdziwe, jednak dbanie o bezpieczeństwo naszego domu nie kończy się wyłącznie na wyborze odpowiedniego mechanizmu zamkowego, który zostanie zamontowany w drzwiach wejściowych. Pamiętajmy przede wszystkim o tym, że zamek, choćby wykonany z najsolidniejszych materiałów, z czasem będzie ulegał powolnemu zużyciu, co może doprowadzić do poważnych problemów, których następstwem będzie konieczność wymiany zamka.

Pielęgnacja zamków do drzwi

Aby zapobiec zbyt szybkiemu wyeksploatowaniu zamka, powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na jego pielęgnację. Przede wszystkim od samego początku korzystania z danego mechanizmu warto wyrobić sobie kilka nawyków, dzięki czemu zamontowany zamek posłuży nam przez dłuższy okres czasu.

Po pierwsze pamiętaj, że nic na siłę: podczas montażu postaraj się, żeby wybrana przez Ciebie wkładka drzwiowa została zamontowana bez użycia siły. Podobnie sprawa wygląda z otwieraniem drzwi – jeśli masz problemy z płynnym przekręceniem klucza w zamku, nie rób tego na siłę, ponieważ to może prowadzić do poważnego uszkodzenia całego mechanizmu. Skoro jesteśmy już przy temacie kluczy, przypomnijmy sobie, jak prawidłowo się nimi posługiwać. Przede wszystkim zawsze wkładaj klucz do oporu, a kiedy już otworzysz mechanizm i chcesz otworzyć drzwi, nie szarp i ciągnij za klucz tylko użyj klamki (w końcu po to właśnie tam jest). Po otwarciu drzwi nie powinniśmy również zostawiać klucza w zamku, bo to tylko niepotrzebnie obciąża wkładkę. Zadbaj także o odpowiednie przechowywanie wykorzystywanych przez siebie kluczy, ponieważ korzystanie z uszkodzonych egzemplarzy może spowodować zaklinowanie klucza we wkładce i konieczność awaryjnego otwarcia zamka.

Kolejnym bardzo ważnym czynnikiem jest konserwacja elementów zamka, które narażone są na korozję. Do tego typu prac najlepiej wykorzystać specjalistyczne preparaty przeznaczone pielęgnacji części mechanizmu zamkowego, które przeważnie można zakupić w salonach prowadzących sprzedaż drzwi lub w marketach budowlanych.

Jak widzimy, dbanie o zamki w drzwiach nie jest procesem kosztownym ani zbyt czasochłonnym, a jej stosowanie może znacznie wpłynąć nie tylko na komfort korzystania z mechanizmu, ale przede wszystkim także na bezpieczeństwo nasze i naszych najbliższych. Z tego też powodu warto poświęcić chwilę na pielęgnację zamka do drzwi.

Call Now Button