Jak wybrać zamek do drzwi w mieszkaniu?

Montaż zamków do mieszkań

Istnieje wiele różnych modeli zamków do drzwi, których mechanizmy znacząco różnią się od siebie. Każdy z rodzajów ma określone parametry oraz właściwości. Ich dobór zależy nie tylko od naszych potrzeb związanych ze stopniem bezpieczeństwa, ale również rodzajem posiadanych drzwi. Na bezpieczeństwo i bezawaryjność wpływa również profesjonalnie wykonany montaż zamków do mieszkań.

Krótka specyfikacja zamków do drzwi

Współcześnie różne typy zamków mogą znacząco różnić się od siebie. W większości przypadków jest to mechanizm wbudowany w drzwi otwierany standardowym kluczem. Składa się z dwóch najważniejszych elementów, czyli układu identyfikującego klucz i mechanizmu ryglującego. W praktyce jednak obecnie znajdziemy wiele modeli zamków, które wcale nie są wbudowane w drzwi, a także i takie, które do otwierania i zamykania wcale nie potrzebują kluczy. Zależy to przede wszystkim od specyfiki mechanizmu, a także sposobu montażu.
Ze względu na sposób montażu możemy wyróżnić zamki wpuszczane i nawierzchniowe. Różnice mogą pojawić się również w zakresie sposobu kodowania informacji, dzięki której można otworzyć drzwi. W tym przypadku wyróżniamy zamki mechaniczne i elektromechaniczne (off-line i on-line). Warto też wspomnieć o zamkach szyfrowych, zatrzaskowych i biometrycznych.

Dobór odpowiedniego zamka

Wybierając odpowiedni zamek do drzwi, należy wziąć pod uwagę kilka istotnych kwestii. Przede wszystkim trzeba zwrócić uwagę na to, gdzie znajdują się drzwi. Nie bez znaczenia jest również budżet, jakim dysponujemy na zamontowanie nowego zamka w drzwiach. Właściciele mieszkań w blokach najczęściej decydują się na zastosowanie wieloryglowego zamka rozporowego, który jest dość tani. Takie rozwiązanie zapewnia jednak ograniczony poziom bezpieczeństwa. Sprawdzi się w przypadku mieszkań sąsiadujących z innymi, gdzie można liczyć na interwencję sąsiadów w przypadku ewentualnego włamania. Jeśli jednak posiadamy dom oddalony od innych posesji, w którym znajduje się wiele wartościowych przedmiotów, warto zainwestować w zamek nieco wyższej klasy, najlepiej z systemem antywłamaniowym.

Call Now Button