Najważniejsze rodzaje zamków do drzwi

Najważniejsze rodzaje zamków do drzwi

Zakładając nowe zamki w drzwiach lub planując wymianę zamków, warto wziąć pod uwagę różne możliwości. Na rynku znajdziemy kilka rodzajów zamków, w tym antywłamaniowych. Warto zastanowić się, czym się wyróżniają oraz kiedy warto zastosować określony typ zamka.

Standardowe rodzaje zamków do drzwi w domach i mieszkaniach

Zamki możemy podzielić na wpuszczane (wewnętrzne) i nawierzchniowe (zewnętrzne). To podstawowy i najważniejszy podział zamków drzwiowych.

Zamki wpuszczane są wprowadzane w drzwi, a więc znajdują się w ich środku. Po wprowadzeniu klucza do zamka, rygiel przekręca się, blokując lub odblokowując drzwi. Wśród zamków wpuszczanych możemy wyróżnić dodatkowe podkategorie: zastawkowe, zapadkowe, bębenkowe, bezkluczowe, zasuwkowe, zapadkowo-zasuwkowe, hakowe, rolkowe. Podziału tego dokonujemy ze względu na zastosowany mechanizm do otwierania. W wielu drzwiach w domach i mieszkaniach można spotkać standardowe zamki zapadkowo-zasuwkowe.

Drugi rodzaj zamków, czyli nawierzchniowe, można podzielić na zapadkowe, zasuwkowe, zapadkowo-zasuwkowe i zapadkowo-zasuwkowe zespolone. W przeciwieństwie do zamków wewnętrznych ten mechanizm znajduje się po jednej stronie drzwi. Z jednej strony drzwi zamykają się przy pomocy klucza, z drugiej za sprawą gałki. Tego typu zamki występują jednak dość rzadko, zwykle jako zamki dodatkowe. Zalecane są, gdy potrzebujemy dodatkowej ochrony w drzwiach z zamkami wewnętrznymi.

Warto zwrócić uwagę również na zamki antywłamaniowe, które wyposażone są w nieco bardziej skomplikowany mechanizm, więc gwarantują wyższy poziom zabezpieczenia. Dobór odpowiedniego rodzaju zamka zależy nie tylko od naszych upodobań, ale również specyfiki drzwi. Przy wyborze zamków należy więc sprawdzić, czy mamy drzwi lewe czy prawe. Rodzaj zamka zależy również od typu drzwi.

Na bezpieczeństwo i bezawaryjność zamków drzwiowych wpływa również prawidłowo wykonany montaż. Jeśli więc czeka cię wymiana zamków w drzwiach, wybierz pomoc profesjonalistów, którzy dobiorą odpowiednie zabezpieczenie gwarantujące spokój i niezawodne działanie przez długi czas.

Call Now Button