W poszukiwaniu idealnego zamka do drzwi
Zanim przejdziemy do wyboru drzwi, zadajmy sobie pytanie: jakie powinny być idealne drzwi wejściowe? Z pewnością odpowiemy, że mianem dobrych drzwi określamy modele wytrzymałe i trudne do wyważenia. Jak jednak sprawić, że upatrzony przez nas egzemplarz będzie odpowiednio zabezpieczał nasze mieszkanie przed wtargnięciem niepożądanych osób? W tym celu podczas doboru stolarki drzwiowej, szczególną uwagę powinniśmy zwrócić na rodzaj zamka, ponieważ to właśnie od jego jakości oraz rodzaju zależy to, czy łatwo będzie sforsować nasze drzwi.
W trosce o zapewnienie jak najwyższego poziomu bezpieczeństwa, obecnie w drzwiach zazwyczaj montuje się dwa typy zamków, czyli zamek główny oraz zamek pomocniczy. Dwa zamki to optymalna liczba mechanizmów, jakie powinny znaleźć się w wybranym przez nas modelu, ponieważ jeden zamek nie zawsze będzie w stanie zapewnić nam odpowiedni poziom bezpieczeństwa, a trzy lub większa liczba zamków do drzwi mogą spowodować znaczne osłabienie konstrukcji drzwi.
Rodzaje zamków do drzwi
Zamki do zewnętrznych drzwi w mieszkaniach lub domów jednorodzinnych można podzielić na dwie główne grupy. Pierwszą z nich są zamki wpuszczane (zwane również wewnętrznymi), czyli takie, które montowane są bezpośrednio w skrzydle drzwi. Zamki wewnętrzne, ze względu na umieszczony w nich mechanizm otwierający, dzielimy na różne typy, wśród których warto wspomnieć m.in. o zamkach zapadkowych, bębenkowych, bezkluczowych, rolkowych oraz zastawkowych. W przypadku zamków wpuszczanych najczęściej wybieranym typem mechanizmu są jednak zamki zapadkowo-zasuwkowe.
Kolejną grupą są zamki wierzchnie (nawierzchniowe), których mechanizm montuje się na zewnętrznej stronie skrzydła drzwiowego. Zamki tego typu zazwyczaj zamykane są przy pomocy zasuw albo rygli. Z reguły zamki nawierzchniowe traktowane są jako dodatkowe zabezpieczenie drzwi, które chronione są przed włamaniem przy pomocy zamków wewnętrznych.
Oczywiście to tylko niektóre z przykładów zamków do drzwi dostępnych na naszym rynku. Bardzo dużą popularnością cieszą się również zamki elektroniczne oraz szyfrowe, które zazwyczaj wykorzystywane są w biurach, budownictwie przemysłowym albo wielorodzinnym.